Czy dieta ma wpływ na nastrój i dobre samopoczucie?

Jest ponury i smętny dzień. Większość przechodniów mijanych na ulicy ma smutne miny i zaspane oczy. A Ty idziesz z wielkim uśmiechem na twarzy i cieszysz się życiem. Każdy z nas jest w stanie wyobrazić sobie taką sytuację, ale chyba dla malutkiej części z nas wydaje się ona realna. A jednak, to błąd! Każdy z nas z pewnością wie, że bardzo duży wpływa na nasze samopoczucie ma dieta jaką stosujemy. Dlatego warto właśnie teraz zastanowić się nad swoim żywieniem i codziennym jadłospisem.

Dieta, która poprawi nam nastrój i wpłynie na dobre samopoczucie

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy, ma ogromny wpływ na zdrowie. I mowa tutaj zarówno o zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Po prostu jedno od drugiego jest od siebie bardzo zależne. Na szczęście świadomość polskiego społeczeństwa w kontekście poprawy nawyków żywieniowych rośnie z każdym kolejnym rokiem. Obecnie specjaliści przygotowali dla nas nawet specjalne wskazówki żywieniowe, które zapewnią nam witalność i dobry humor.

Potrawy wchodzące w jej skład możemy spożywać, bez obawy o dodatkowe kilogramy. Co zalicza się do takich produktów, które będą pozytywnie wpływać na cały organizm? Do takiej grupy produktów na pewno warto zaliczyć m.in.:

  • jogurt naturalny ze świeżymi owocami, na przykład truskawkami czy bananem,
  • kurczak z ryżem i brokułami,
  • bitki wołowe z kasza gryczaną i dodatkiem surówki z buraczków,
  • pieczywo razowe z jednym, ugotowanym na miękko jajkiem,
  • sałatka z migdałami,
  • różnego typu owoce, takie jak ananas, śliwki, orzechy i wiele więcej.

Zdrowych i cennych potraw i produktów jest znacznie więcej

Oczywiście potraw i produktów, które pozytywnie wpływają na organizm pod każdym względem jest całe mnóstwo. Przede wszystkim aby czuć się lekko i pełni energii musimy spożywać lekkie potrawy. Ważne jest także to, by te najcięższe spożywać maksimum do godziny popołudniowych, wtedy większość dostarczanych kalorii jest zamieniana na energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu w ciągu dnia.

Nie oznacza to jednak, że kolacja powinna być pominięta. Wręcz przeciwnie, ponieważ kolacja pełni bardzo ważną rolę w diecie człowieka. Podczas ostatniego posiłku dnia spożywamy ważne makroskładniki, mikroskładniki, czy też najrozmaitsze witaminy i minerały, dzięki którym organizm ma z czego się regenerować podczas snu. W tym wszystkim warto zaznaczyć, że najgorszym co możemy sobie zrobić w kontekście samopoczucia, to brak aktywności fizycznej, głodówka oraz wyrzuty sumienia z powodu naszego wygląda. Takie zachowanie z pewnością nie przysporzy nam powodów do zadowolenia i uśmiechu. Dlatego warto ułożyć sobie zbilansowaną dietę, a także dodać ulubioną aktywność fizyczną w klasyczny schemat dnia.

Słodycze i fast food’y w diecie

Warto zaznaczyć, że oczywiście w niewielkich ilościach dozwolone jest spożywanie produktów czekoladowych, co także może przyczynić się do wzrostu ilości endorfin w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że powinny być to dawki znikome, a także dostosowane do naszej aktywności fizycznej. Warto o tym pamiętać, aby zachować balans pomiędzy najważniejszymi kwestiami w kontekście dobrego samopoczucia oraz ogólnego zdrowia organizmu. Na koniec ostatecznie potwierdźmy, że dieta i aktywność fizyczna naprawdę mają ogromne znaczenie na nasz codzienny nastrój i samopoczucie.