Czy dobry humor i nastrój mają przełożenie na zakupy handlowe?

W mediach pojawiły się ostatnio ciekawe wyniki badań, które dotyczyło robienia zakupów pod wpływem lepszego nastroju i humoru. Na podstawie badań można wywnioskować, że w im lepszym humorze i nastroju jesteśmy, tym jesteśmy skłonni więcej wydać. Taka przypadłość dotyczy co piątego Polaka.

Lepszy humor sprawia, że wydajemy więcej pieniędzy

Badanie dotyczące robienia zakupów i wydawania pieniędzy pod wpływem lepszego nastroju zostało przeprowadzone dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyniki badania pokazały nam, że co piąty Polak jest w stanie wydać pod wpływem tzw. chwili, nawet 500 zł na nieplanowane zakupy. Okazało się również, że ta sytuacja dotyka najczęściej dobrze zarabiających mężczyzn, którzy znajdują się w wieku około czterdziestki i posiadają niższe wykształcenie.

Kolejnym wnioskiem, który udało się wyciągnąć na podstawie ostatniego badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor jest fakt, że skłonni do zakupowego szaleństwa są przede wszystkim osoby o wyższych dochodach i niższym wykształceniu. Zaznaczmy, że mówiąc o osobach o wyższych dochodach, mamy tutaj na myśli osoby zarabiające powyżej 5000 zł. Wśród tej grupy nawet 82 procent osób jest w stanie od tak po prostu wydać 500 zł na zakupy pod wpływem chwili. Dodajmy, że aż 60 procent z tych osób to osoby o wykształceniu gimnazjalnym lub niższym.

Co kupujemy pod wpływem impulsu?

Badanie przeprowadzone dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazało nam także informacje na temat tego, na co Polacy są skłonni najczęściej wydawać pieniądze w sposób impulsywny. Tutaj okazało się, że najczęściej nieplanowane wydatki przeznaczamy na jedzenie na mieście, żywność w sklepach oraz obuwie i odzież. Jeśli nas również dotyczy ten problem, to warto zapoznać się z tym artykułem, w którym przedstawione jest 7 zasad, których warto przestrzegać, aby mądrze robić zakupy.