Co Cię śmieszy? Sprawdź typy poczucia humoru

Każdego dnia spotykamy się z różnymi ludźmi i uczestniczymy w różnych sytuacjach życiowych. To powoduje, że czasami niektóre żarty innych osób nas nie śmieszą, a inne sytuacje wręcz wywołują u nas lawinę śmiechu. Czy wiesz, że na humor oraz odbieranie humoru innych osób wpływ ma po prostu rodzaj poczucia humoru? Już teraz sprawdź jak je dzielimy oraz do jaki typu posiadasz.

Różne poczucie humoru

Od dawien dawna psychologowie zaznaczają, że każdy człowiek ma inne poczucie humoru. Na przestrzeni lat udało się nawet wyodrębnić jeden typ humoru od drugiego. Za przykład może nam posłużyć podział typu poczucia humoru, który został stworzony i wprowadzony przez psychologa Roda Martina. Jego zdaniem typy poczucia humoru można podzielić na: afiliacyjny, wzmacniający „ja”, agresywny, poniżający „ja”.

Opis poszczególnych typów poczucia humoru

Wyżej wymieniliśmy sobie cztery rodzaje poczucia humoru. Zaraz nieco sobie je opiszemy, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić, jaki typ poczucia humoru znajduje się w Tobie w przeważającej części.

Afiliacyjy

Typ afiliacyjny odnosi się do budowania, a następnie podtrzymywania relacji towarzyskich. Osoby z takim humorem zawsze tworzą dobrą atmosferę w grupie, co pozwala stopniowo zmniejszać dystans pomiędzy członkami.

Wzmacniający „ja”

Kolejny typ, a więc wzmacniający „ja” dotyczy tego, że dana osoba potrafi zawsze i wszędzie śmiać się z własnej osoby. Przykładowo śmieje się z sytuacji, które napotyka podczas codzienności.

Agresywny

Następnie mamy typ agresywny, który cechuje się dosyć dużą sarkazmu. Osoba taka często nieco negatywnie odnosi się do innych osób, a swoje nastawienie i poglądy potrafi wyrażać bardzo trafnie przez sarkazmy oraz specjalnie skonstruowane żarty.

Poniżający „ja”

Na koniec mamy również poczucie humoru w stylu poniżający „ja”. Tutaj dana osoba potrafi śmiać się sama z siebie, jednak często robi to w sposób bardzo krytyczny oraz atakujący. Stąd właśnie określenie takiego poczucia humoru.

A Ty? Do której grupy poczucia humoru wg typów uporządkowanych przez psychologa Roda Martina możesz się zaliczyć?