Czy wiesz, że Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie?

Już czwarty raz z rzędu Finlandia znalazła się na czele World Happiness Report – rankingu najszczęśliwszych krajów świata. Polska uplasowała się na 41. pozycji. Co ciekawe, głównym źródłem szczęścia nie są wysokie dochody, a więzi społeczne.

Finlandia – najszczęśliwszy kraj w dobie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19, z którą mierzy się obecnie cały świat, z pewnością nie dostarcza powodów do radości. Nie tylko zmusiła nas do życia w zupełnie nowych warunkach społecznej izolacji, ale pozbawiła życia miliony ludzi na całym świecie. Dlatego tegoroczne zestawienie World Happiness Report było nieco inne niż zwykle, niemniej jednak nie odnotowano w nim zbyt dużych zmian w porównaniu do poprzednich edycji. Zestawienie objęło łącznie 150 państw, a poziom szczęścia określano na podstawie takich czynników jak PKB na osobę, wsparcie socjalne udzielane mieszkańcom, szacowana długość życia, poziom korupcji w kraju, a także zakres swobód obywatelskich.

Finlandia po raz czwarty najszczęśliwszym krajem świata

Po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce w rankingu zajęła Finlandia. Na drugiej pozycji uplasowała się Dania, a tuż za nią Szwajcaria, Islandia oraz Holandia. Na ostatnim miejscu listy znalazł się zaś Afganistan. Polska zajęła 45. miejsce w zestawieniu, co w porównaniu do ubiegłego roku oznaczało spadek z 41. pozycji. Znalazła się za krajami takimi jak Chile, Uzbekistan, Panama, Estonia oraz Słowacja.

Należy mieć jednak na uwadze, że tegoroczny ranking przeprowadzono z uwagi na pandemię COVID-19 na nieco innych zasadach. Przede wszystkim jego twórcy nie mogli z oczywistych przyczyn przeprowadzić osobistych wywiadów, a ponadto musieli uwzględnić również dodatkowy czynnik, jakim jest związek między dobrostanem a pandemią. Twórcy raportu podkreślają, że ku sporemu zaskoczeniu nie odnotowano w tym roku spadku dobrostanu mierzonego na podstawie oceny życia ludzi. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być postrzeganie koronawirusa jako zagrożenia dotyczącego wszystkich ludzi, niezależnie od statusu społecznego i majętności. W ten sposób między ludźmi wytworzyły się silne więzi solidarności. 

1 komentarz w temacie “Czy wiesz, że Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie?

Komentowanie wyłączone