Śmiech ma udowodniony wpływ na nasze zdrowie

W popularnym powiedzeniu „śmiech to zdrowie” kryje się więcej prawdy, niż się nam wydaje. Istnieje wiele dowodów, że śmiech korzystnie wpływa na ludzki organizm. Przedstawiamy kilka faktów na temat jego pozytywnego oddziaływania.

Naukowe dowody na korzystne oddziaływanie śmiechu

Śmiejąc się, człowiek nabiera mniej więcej trzy razy więcej powietrza niż normalnie. Oznacza to, że do płuc trafia większa dawka tlenu, a jednocześnie zostają one oczyszczone ze szkodliwych substancji. Lepiej dotlenione zostają zresztą wszystkie komórki w organizmie, jako że podczas śmiechu krew krąży znacznie szybciej. Dodatkowo podczas śmiechu aktywizowana zostaje przepona. Wszystko to przekłada się na lepszą pamięć i koncentrację, a także zdolności poznawcze.

Dowiedziono również, że śmiech może przejawiać także działanie przeciwbólowe. W 1976 roku prof. Norman Cousins podzielił się ze światem swoja naukową teorią, iż 10 minut śmiechu jest w stanie złagodzić dolegliwości bólowe nawet na dwie godziny.

Śmiech korzystnie wpływa również na naszą urodę. I nie chodzi tu wyłącznie o to, że uśmiech zdobi twarz. Jak już bowiem wspomniano, śmiech sprawia, że komórki otrzymują większą dawkę tlenu, zaś tkanki stają się lepiej ukrwione. To zaś korzystnie wpływa na napięcie skóry.

Śmiech dla zredukowania stresu

Jednym z naturalnych sposobów obniżenia poziomu odczuwanego stresu, jest właśnie śmiech. Naukowcom udało się wykazać, że spontaniczny śmiech blokuje wydzielanie hormonów stresu (czyli adrenaliny, kortyzolu oraz DOPAC), wpływając korzystnie na ograniczenie nieprzyjemnych doświadczeń związanych z ich wysokim stężeniem. Śmiech powoduje również wyrzut endorfin, znanych powszechnie jako „hormony szczęścia”.

Ponadto prowadzi on także do przyjemnego rozluźnienia mięśni brzucha, utrzymującego się nawet do 45 minut. Antystresowe działanie śmiechu można z powodzeniem wykorzystywać w profilaktyce chorób autodegeneracyjnych, takich demencja czy choroba Alzheimera. Podczas śmiechu obniża się bowiem poziom kortyzolu, który przyczynia się do degradacji komórek nerwowych. W sposób pośredni śmiech sprzyja również do poprawy odporności, która u osób przewlekle doświadczających stresu, może być obniżona.

1 komentarz w temacie “Śmiech ma udowodniony wpływ na nasze zdrowie

Komentowanie wyłączone