Norwegia – najszczęśliwszy kraj na świecie znalazł sposób na długofalowe szczęście?

Wiele osób zmaga się ze stresem i ciągłym zmęczeniem. W czasach kiedy wszyscy pędzą w wyścigu po lepsze jutro, to bardzo często ciężko jest znaleźć moment na odpoczynek. Wydawać by się mogło, że ten problem nie dotyczy osób mieszkających w ciepłych krajach. Jednak jak się okazuje, za najszczęśliwszy kraj na świecie uznawana jest Norwegia. Jaki jest sposób na stres wg mieszkańców najszczęśliwszego kraju na świecie?

Przyroda jest bardzo bliska Norwegom

Norwegia znana jest ze swojej dzikiej i zapierającej dech w piersiach przyrody. Norwegowie są z tego bardzo dumni i od najmłodszych lat uczeni są spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednym ze stosowanych tam rozwiązań, które rzadko spotyka się w innych krajach europejskich jest chociażby to, że dzieci wysyła się do leśnych przedszkoli. W swoich drewnianych chatkach (hytte) spędzają weekendy i święta.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to codzienność dla Norwegów

Ważne w życiu Norwegów są również spacery oraz szlaki pokonywane na nartach biegowych. Każdego dnia chętnie spędzają oni czas na świeżym powietrzu pod każdą postacią. I to zarówno osoby dorosłe, jak i najmłodsi. Naukowcy są jednomyślni, że to właśnie życie blisko przyrody (norw. friluftsliv) to najlepszy sposób na stres, dobre samopoczucie i poprawę zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jednak życie blisko przyrody to nie tylko aktywność fizyczna. Równie duże korzyści przyniesie nam chwila przerwy na odpoczynek spędzona na ławce w parku lub piknik na łące.

Nie musisz jednak mieszkać w Norwegii, aby zadbać o siebie i o swoje zdrowie. Wszystkie czynności, które praktykują Norwegowie, aby utrzymywać wysoką wartość dobrego samopoczucia i wysokiego poczucia szczęścia mogą praktykować również Polacy. I to niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Wystarczy włożyć wygodne buty i zrobić pierwszy krok zanurzając się w otaczającą nas przyrodę. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani co do efektywności takiego sposobu na własne samopoczucie, to i tak warto doświadczyć tego i spróbować to przetestować.