Trudne pierwsze dni dzieci w przedszkolu a zabawy integracyjne

Każdy rodzic ma wiele pytań, dylematów, myśli oraz niewiadomych w sytuacji, gdy jego dziecko już niedługo po raz pierwszy pójdzie do przedszkola. Na szczęście jak zaznaczają przedszkolanki, tak naprawdę nie ma czego się obawiać. Wychowawcy zawsze od samego początku stawiają na sprawdzone zabawy integracyjne, dzięki czemu nowe osoby w grupie przedszkolnej zawsze czują się zintegrowane z pozostałymi osobami.

Zabawy integracyjne priorytetem na początku roku szkolnego

Najwięcej nowych osób w przedszkolu pojawia się oczywiście we wrześniu, wraz ze startem nowego roku szkolnego. Jak podkreślają wychowawcy i opiekunowie w przedszkolu, wrzesień to czas wielu zabaw integracyjnych w całej grupie. Wpływ takich integracyjnych zajęć jest bardzo duży. Przede wszystkim dzięki temu dzieci uczą się współpracy, lepiej przystosowują się do środowiska, a także nabywają dodatkowe umiejętności związane z wrażliwością, poczuciem bezpieczeństwa oraz zaufaniem do siebie, jak i całego otoczenia.

Jak zaznaczają opiekunowie w przedszkolu, zabawy integracyjne przebiegają w taki sposób, że uczestnicy biorą w nich udział, jednak tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, kiedy zaczynają się dobrze bawić. Dzięki temu automatycznie zaczynają czuć się dobrze, co sprawia, że integrują się z pozostałą częścią grupy przedszkolaków oraz opiekunów. W ten sposób łatwo można zredukować, a nawet wyeliminować stres oraz bariery, które początkowo występują pomiędzy nowymi członkami grupy przedszkolnej.