Czy czarny humor jest powiązany z inteligencją?

Wielu inteligentnych ludzi ceni sobie wyrafinowany humor. W ostatnim czasie bardzo popularnym zagadnieniem stał się jednak czarny humor. Czy on również  w jakikolwiek sposób jest związany z inteligencją? Sprawdźmy to na podstawie badań, które zostały jakiś czas temu zaprezentowane w magazynie „Cognitive Processing”.

Czarny humor a inteligencja

Na łamach magazynu „Cognitive Processing” zaprezentowano wyniki badań, w których badano powiązanie czarnego humoru z inteligencją. W badaniu naukowców pod kierownictwem Ulrike Willingera z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu wzięło udział 156 osób. Były to osoby w wieku mniej więcej 33 lat. Warto dodać, że oprócz opowiadania żartów czarnego humoru, uczestnicy byli także badani pod kątem niewerbalnego i werbalnego IQ, a także pod kątem poziomu agresji, odczuwania szczęścia i poziomu edukacji. Jakie były wyniki tego badania?

Wyniki badania przeprowadzonego przez magazyn „Cognitive Processing”

Naukowcy po zebraniu danych podzielili wyniki uczestników na trzy grupy. Do pierwszej grupy zebrano wyniki, w której przebadane osoby bardzo mocno doceniły czarny humor. Wykazali się jego zrozumieniem i bardzo cenili sobie takie żarty. Okazało się, że w tej grupie znajdowali się najlepiej wyedukowane osoby oraz z wysokim poziomem werbalnego i niewerbalnego IQ. Co więcej, cechowali się oni niskim poziomem agresji oraz bardzo rzadko towarzyszył im zły nastrój.

W drugiej grupie znalazły się osoby, które raczej nie rozumiały przedstawionych żartów opartych na czarnym humorze. W tej grupie osoby wykazywały przeciętne wyniki pod kątem werbalnego i niewerbalnego IQ. Co więcej, tutaj osoby cechowały się bardzo wysokim poziomem agresji, a także często towarzyszył im negatywny nastrój.

Trzecia grupa to osoby, które w ogóle nie chciały mieć większej styczności z czarnym humorem. Iloraz inteligencji w tej grupie był przeciętny, jednak grupa ta cechowała się dobrym nastrojem. Agresja wśród osób należących do tej grupy również była na niskim poziomie.

A Ty? Do jakiej grupy się zaliczasz? Doceniasz czarny humor czy raczej reagujesz na niego nad wyraz negatywnie?