Dlaczego mówimy „Na zdrowie”, gdy ktoś kichnie?

Każdego dnia mamy styczność z wieloma różnymi sytuacjami, kiedy to robimy, mówimy bądź wykonujemy coś zupełnie rutynowego. Podobnie jest z wymawianiem słów „Na zdrowie” w momencie, gdy ktoś kichnie. Skąd się to wzięło oraz dlaczego wypowiadamy właśnie te słowa?

Wyjaśnienie słów „Na zdrowie” podczas kichania

Zapewne mało kto kiedykolwiek zastanawiał się, dlaczego ludzie mają w zwyczaju wypowiadać słowa „Na zdrowie”, podczas gdy ktoś kichnie. I mowa tutaj nie tylko o Polakach, lecz oczywiście także o osobach z innych krajów, którzy wypowiadają swoje odpowiedniki.

Otóż wypowiadanie słów „Na zdrowie” wzięło się od tego, że podczas kichania ludzkie serce wyłącza się i przestaje pracować dosłownie na lili sekundę. W ten sposób przez moment funkcjonujemy jakby bez serca i przyjęło się właśnie z tego powodu wypowiadać słowa „Na zdrowie”.

Mocno kichasz? Uważaj na żebra

Będąc przy kichaniu warto wspomnieć również o kolejnej ciekawostce. Otóż podczas kichania niektóre osoby generują na tyle dużą moc, że mogą w ten sposób doprowadzić nawet do złamania żebra. Coś, co na pozór wydaje się nieprawdopodobne, w rzeczywistości już się zdarzało. Dlaczego pamiętaj, aby zawsze zachowywać zdrową i bezpieczną pozycję podczas kichania. Jeśli kichniesz zbyt mocno, możesz po prostu doprowadzić do złamania żebra.