Jak humor Polaków odbierany jest przez obywateli innych krajów?

W zachodnich krajach często mówi się, że Polacy są bardzo smutni i nie mają poczucia humoru. Z kolei we wschodnich krajach opinia jest odmienna. Tam uważa się, że Polacy są uśmiechnięci i potrafią śmiać się sami z siebie. Jednak jak jest w rzeczywistości? Skąd takie różnice w opiniach?

Humor w innych krajach

Powszechnie uważa się, że to obywatele Wielkiej Brytanii mogą poszczycić się najlepszym humorem. Jednak są to oczywiście opinie dosyć subiektywne, ponieważ często obywatele jednego kraju nie do końca rozumieją poczucie humoru obywateli innego kraju. Stąd też dla Polaków brytyjski humor może wydawać się nieco oschły i niezbyt interesujący. Z kolei bardzo humorystyczni mogą wydawać się dla nas Rosjanie. W rzeczywistości wydaje się, że tak właśnie jest. Skąd się to bierze?

Na pewno duże znaczenie w tej kwestii ma kultura i codzienne życie w danych państwach. Nie sposób się domyśleć, że Polacy i Rosjanie mają ze sobą sporo wspólnego. Stąd też w naszych kulturach mogą przewijać się podobne żarty, które są zrozumiałe zarówno przez nas, jak i przez naszych sąsiadów. Podobnie jest zresztą jeśli chodzi o Ukraińców. Tam podobno bardzo często wykorzystuje się grę słowną, która na co dzień spotykana jest w Polsce.

Polski humor w rzeczywistości

Tak naprawdę Polacy potrafią i często są bardzo roześmianym narodem, który potrafi cieszyć się z życia i doceniać piękno codziennych chwil. Jednak aby być tego świadom, należy dosyć dobrze znać polską historię, kulturą, jak i teraźniejszość. Z tego względu Brytyjczycy oraz obywatele innych zachodnich i bardziej odległych krajów mogą uważać, że Polacy są smutni na co dzień. Jednak tak oczywiście nie jest.

Potwierdzić mogą to osoby pochodzące z innych krajów, które od kilku lat mieszkają w Polsce. Za przykład weźmy obywateli Ukrainy, którzy często dopiero po pewnym czasie w pełni zaczynają rozumieć polskie słownictwo, żarty i stwierdzenia. Jednak gdy już uda im się dojść do takiego poziomu władania polskim językiem, to uważają oni, że Polacy są naprawdę świetnymi ludźmi z dużym poczuciem humoru i dystansem do siebie samych.