Rozrywka w postaci escape room – gra przygodowa w prawdziwym świecie

Komputerowe gry przygodowe potrafią być bardzo ciekawe, rozwijające oraz wciągające, jednak mają jedną poważną wadę. Chodzi o to, że przeznaczone są jedyne do zabawy w pojedynkę, a dodatkowo siedzenie godzinami przed monitorem komputera nie jest zbyt zdrowe. Dlatego też można powiedzieć, że popularne od jakiegoś czasu pokoje zagadek, które powstają w realnym świecie.

O escape roomach

Pokoje w realnym świecie przenoszą tę zabawę na całkiem nowy poziom i z jednej strony pozwalają doświadczyć takiej przygody w sposób bardzo bezpośredni (często wszystkimi zmysłami), a z drugiej, i co jeszcze ważniejsze, pozwalają kooperacyjnie bawić się większej ilości osób — na przykład w gronie znajomych, w grupie przyjaciół z pracy, jako rodzina z dziećmi i tak dalej. W takiej sytuacji można wręcz wykorzystać mocne strony każdego uczestnika — jeden bowiem ma większą wiedzę o świecie, inny jest dobry w działaniach matematycznych, jeszcze inny dobrze łamie szyfry, a jeszcze ktoś może na przykład mieć umiejętności manualne. To także dodatkowy plus realnych pokojów zagadek. Pracuje się w nich nie tylko mózgami (chociaż głównie), ale i fizycznie szuka przedmiotów, łączy je ze sobą, używa w najróżniejszy sposób, a także otwiera różne zamki, skrytki i tym podobne. By gra była jeszcze ciekawsza, standardem jest ubieranie jej w jakąś historię. Dlatego też wspomniana grupa osób (najczęściej około czterech) czasem musi wydostać się z więzienia jako niesłusznie skazani, czasem z laboratorium szalonego naukowca, a czasem na przykład rozwiązać zagadkę dziejącą się gdzieś w kosmosie, na dzikim zachodzie, w nawiedzonym biurze.

We wczuciu się w klimat pomaga oczywiście odpowiednie udekorowanie i przygotowanie pomieszczenia bądź pomieszczeń przez właścicieli takiego pokoju. Zazwyczaj jest też tak, że na finalne rozwiązanie zagadki grupa wchodząca do środka ma 60 minut. Gdy będzie w stanie to zrobić — gra jest uznawana za zakończoną sukcesem, a gdy nie — może tego spróbować ponownie za jakiś czas, oczywiście o ile tego zechce. Czasami (w zależności od charakterystyki danego pokoju) gospodarz może też przygotować określone podpowiedzi. Zazwyczaj biznes działający w ten sposób to nie tylko jedna gra, ale właśnie kilka gier różniących się fabułą i poziomem trudności — co jest wnikliwie opisane na witrynie internetowej organizatora zabawy.

Źródło: https://www.niewierze.pl/