Jak walczyć ze stresem i poczuć się lepiej?

Nie trudno zauważyć, że obecnie żyjemy w świecie wypełnionym przez stres. Praca, dzieci, codzienne obowiązki — wszystko to kumuluje się w naszych ciałach, powoli niszcząc nasze zdrowie. Czy jest sposób by temu przeciwdziałać? Czy możemy być zdrowi mimo stresującego trybu życia? Sprawdźmy to, a następnie zastanówmy się jak poczuć się lepiej i poprawić codzienny nastrój.

Czy można skutecznie walczyć ze stresem?

Odpowiedź na pytanie z nagłówka brzmi oczywiście – tak, można. Stres nie jest czymś złym z natury — to reakcja naszego ciała na niebezpieczeństwo. Umożliwia wykorzystanie naszego pełnego potencjału. Problem pojawia się, kiedy nie zostaje poprawnie uwolniony — reakcja organizmu na niebezpieczeństwo jest czysto fizyczna, dlatego wymaga fizycznego remedium. O czym dokładnie mowa? Otóż bardzo dobrym sposobem na walkę ze stresem jest praktykowanie aktywności fizycznej. Wplatając w codzienną rutynę lekką aktywność, szybko pozbędziemy się części negatywnych efektów stresu. Nie musimy przy tym poddawać się treningowi typowemu dla sportowców — wystarczy spacer i lekkie ćwiczenia ogólnorozwojowe parę razy w tygodniu.

Sport to jedno, ale nasze podejście do stresu to drugie

Musimy uświadomić sobie, że aktywność fizyczna nie rozwiąże wszystkich problemów związanych ze stresem. Oczywiście może ona sporo pomóc i być naszym jokerem, którego będziemy wyciągać w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka wydają się beznadziejne. Mimo wszystko czasami sytuacja jest tak tragiczna, że nawet ciężko jest nam się zmusić do wysiłku fizycznego. Musimy więc uświadomić sobie także, że stres możemy odbierać tak, jak nam się podoba. Warto więc nauczyć się, aby stres był dla nas czynnikiem, który popycha nas do robienia proaktywnych rzeczy. Nie warto traktować go jako coś złego.

Warto nauczyć się także działać pomimo emocji, które odczuwamy. Jeśli zaczniemy robić to co chcemy pomimo stresu, to potem stres odejdzie, a nasze podejście do danej czynności lub sytuacji całkowicie się zmieni. Nagle z sytuacji stresowej nie pozostanie nic, a my opanujemy sytuację. W ten sposób można poczuć się lepiej i zapanować nad naszym samopoczuciem. Warto więc stosować zarówno metodę reagowania na stres, jak i metodę aktywności fizycznej w walce ze stresem. Sport sam w sobie czasami może być dla nas stresujących, jednak ciągle jest to bardzo efektywna metoda, by poczuć się lepiej. Po prostu jeśli już coś zaczniemy robić, np. biegać, to od razu zapomnimy o innych sprawach. Warto zaryzykować i dać sobie szansę na bycie lepszą wersją samego siebie.