Młodzieżowe Słowo Roku 2021 „śpiulkolot”

Nie od dziś wiadomo, że młodzież potrafi zadziwić kreatywnością. W ich potocznym języku regularnie pojawiają się nowe wyrazy i frazy. Młodzi ludzie lubią tworzyć neologizmy, a także posługiwać się mową zrozumiałą głównie przez ich rówieśników. W tym roku świadczyć o tym może wyraz wybrany na ]Młodzieżowe Słowo Roku 2021, czyli „śpiulkolot”.

Co oznacza wyraz „śpiulkolot”?

Definicja wyrazu „śpiulkolot” może być mało komu znana. W skrócie mówiąc słowo oznacza sen, czynność spania, udawania się na spoczynek lub miejsce do spania. Genezy słowa „śpiulkolot” możemy doszukiwać się w stworzeniu przez młodzież wyrazu śpiulkać, czyli potocznie spać. Zarówno słowo śpiulkać jak i „śpiulkolot” zyskały sławę głównie przez zwycięstwo w konkursie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021, dzięki czemu teraz często wykorzystuje się je przy tworzeniu memów.

Jak głosowało „jury”?

Wybór Młodzieżowego Słowa Roku odbywa się co roku za pomocą specjalnego głosowania. Co ciekawe, w głosowaniu biorą udział przede wszystkim osoby starsze, co przez wiele osób było negowane. Ich zdaniem młodzież do tej pory praktycznie nie używała wyrazu „śpiulkolot”, a najbardziej rozpowszechnionym słowem w tym roku był wyraz „naura”, który w plebiscycie zajął drugie miejsce.

Zwycięskie słowo otrzymało 6243 głosy. Na drugim miejscu konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 znalazł się wyraz „naura” używany przez młodzież na pożegnanie. Jest to odmieniona forma sformułowania „na razie”, a łącznie ten wyraz zdobył 4450 głosów. Trzecie miejsce zaś fraza „twoja stara”. Głosowało na nią 3148 osób. Jest to popularna forma odpowiedzi na różnego rodzaju zaczepki. Dodatkowe wyróżnienie w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 przypadło słowom „mrozić”, w znaczeniu odczuwania zażenowania oraz odciszyć, czyli włączyć mikrofon. Słowo to związane jest z nauką zdalną. Dodajmy, że w tym roku łącznie w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 wzięło udział 34885 osób.